AK RYS SNV Forum

Fórum airsoftového klubu AK RYS SNV
Aktuálny čas je 26 Sep 2018, 16:48

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 64 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: M*A*S*H*
PoslaťNapísal: 15 Feb 2010, 10:06 
L.R.A.
Obrázok užívateľa

Ked pojdem cez les a "niekto mi jebne do potoka" tak vyberiem moj ultra cool profi hyper zapalovac a rozlozim ohen aby sa mohol ohriat a vysusit oblecenie.

PoslaťNapísal: 15 Feb 2010, 10:41 
AK RYS
Obrázok užívateľa

Tu neuro operaciu som spomenul preto, ze aj ked mozem mat profi neviem ake vybavenie pre medika, skalpel, noznice, svorky, sitie, atd atd ale co z toho ked ho neviem pouzit!?

Ako uz bolo pisane vyssie, ked raz je v tej lekarnicke obvaz rovnakej znacky ako by si kupil rovno v lekarni, tak preco si ho nemozem kupit z Lidlu?! Fenix proste nasiel jednoduchu lekarnicku, kde je vacsina zakladnych veci, a cele to kupis pokope a lacnejsie ako by si tie iste veci kupoval kade tade po lekarnach.

Tak co furt kua do toho drbes?! Ved ak sa ti nepaci, tak kupovat nemusis. A nic ti nebrani si dokupit naviac nejake veci ku spominanej lekarnicke na doplnenie.

- Ja osobne som sa nikdy nehral na tvrdeho militaristu ani ma to tym smerom netaha. Moja filozofia je streda cesta.
- Ak myslis ze my z RYSu rozmyslame o airsofte len ako o podujatiach na Masokombinate tak... ehm... budis... no aj to je nazor...

PoslaťNapísal: 15 Feb 2010, 15:53 
10th Mountain Division (sk)
Obrázok užívateľa

ale ved som len napisal svoj nazor ze ta lekarnička nieje bohviečo... či? je to diskusne forum nie? či? alebo jebat nato diskutujte si tu sami s tymi co vas obdivuju lebo toto asi nema zmysel napisat si svoje...OFF

PoslaťNapísal: 15 Feb 2010, 15:58 
Obrázok užívateľa

Miki pri podchladeni nemaš čas sušiť perdzigače zakladať ohen atd,,,

PoslaťNapísal: 15 Feb 2010, 16:32 
L.R.A.
Obrázok užívateľa

Myslis, ze na to nemas cas? A videl si uz ultimate survival?

PoslaťNapísal: 15 Feb 2010, 17:21 
AK RYS
Obrázok užívateľa

Zaujimave, myslel som ze diskusia je o vymienani si nazorov, ja som povedal, svoj, ty svoj. Proti tvojemu nazoru sa postavil aj Mikisoft a DeathClaw. Zrejme si tiez nemyslia ze pad do potoka musi nutne znamenat podchladenie atd atd...

Na druhu stranu, ty vytahujes veci dost mimo temy, typu ze RYS sa hraje na tvrdych militaristov, ze uvazujeme len o airsofte na masokombinate s klapkami na ociach a ceresnicka na torte s tymi obdivovatelmi!? - to ako co bolo? Mas nejaky komplex? (vopred sorry ak som nieco zle pochopil)

Ja som tu svoj nazor vyjadril - ta lekarnicka vobec nie je hrozna. Odteraz ignorujem tuto cast temy.

PoslaťNapísal: 15 Feb 2010, 18:47 
AK RYS
Obrázok užívateľa

ja som uspesne ignoroval tuto cast temy, kedze sudruhovia za mna povedali vsetko , ale dnes mi uz nedalo prihodit svoju trosku do mlyna:
Tak pekne po poriadku MARCUS:
1. stale si mi nevysvetlil aky je rozdiel medzi obvazom lidlu oproti obvazu tej istej znacky z lekarni?

2.MARCUS Ako uz starky poznamenal ide o zakladnu lekarnicku na 90% osetreni vystaci kazdemu, ktoru si mozes cimkolvek doplnit, a aj ja som pisal ze ta lekarnicka je vhodna na rozobranie zakladnych casti, ktore potrebujes a neminas zbytocne peniaze a cas na kupovanie jednotlivych casti, ked to mas cele v darcekovom baleni (BTW napr minule som prebehal vsetky lekarne v meste a nikde som nezohnal skrtidlo) tak v com teda vidis problem???

3. pises na nas veci ktore myslim ze nielen mna ale aj ostatnych chalanov z timu urazaju????!!!!! do teba sa nikto takymto sposobom nenavazal, ci nemas iny padny argument, ako pokracovat v diskusii, tak zmenme temu ze rysaci si behaju len na svojom objekte???....offtopick len pe tvoje info, ak chces aby ti prislo dostatocne mnozstvo ludi na akciu, musis vybrat miesto, kam sa mozu jednoducho dopravit, autobusym vlaky a ine cestne komunikacie, a kam sa dostane autobus tak tam mas automaticky aj dobry dosah RZP , inak by ti na akciu neprisla polovica ludi a mozes to zabalit

4. ked prasknes do potoka ako uz mikisoft napisal rychlo rozlozis ohen a dotycneho zahrejes, aby sa clovek vazne podchladil musel by byt bud velky mraz (ako potom ze je vsade voda do ktorej kazdy pada? nemal by tam byt lad?) alebo je okolo 0,-2 a podobne nizsie teploty, ktore kludne tu chvilu kym sa zalozis ohen prezijes,a teda nestihnes sa dostat do vazneho stavu podchladenia(radsej si pozri toto: http://www.zachranari.sk/Default.aspx?catID=197 nevravim ze je to zakon bozi, ale rozsisi obzor) a za dalsie chodit padat v zime do potoka sam je dost na hovno, aspon nepoznam vela ludi co maju tie gule chodit osamote skakat do potoka v zime, hadam tam pri sebe niekoho mas a ten ti pomoze, pozicia ti jednu vrstvu nohavic, pouzies rezervne ponozky ze si v suchom nie? A sice v tej lekarnicke nie je nic nafukovacie, ale ako v kazdej lekarnicke je tam podla predpisu pokovovana tepelno-izolacna folia

5. Ked uz mas take hyper mudre reci, tak by si aj nas mohol obohatit o to aku mas lekarnicku ty? nie? Napr kolko defibrilatorov so sebou nosis, fonendoskopov, tlakomerov 20kil ladu a podobne (neber to doslova to bol sarkazmus, vid NEUROCHIRURGICKA OPERACIA)

Sory za siahodlhy prispevok, ale nasral som sa!

PoslaťNapísal: 15 Feb 2010, 18:57 
AK RYS
Obrázok užívateľa

ABy som nemutil kalnu vodu tak pridavam rozpis materialu nachadzajuci sa v lekarnicke, nie som si isty ci som spisal cely obsah, ma vela vrecak tak za pripadne nejaku chybajucu zlozku obsahu sa ospravedlnujem:

4x Hruby siroky obvaz
5x obvaz na mensie rany
1x hlinikova tepelno-izolacna prikrivka
2x sterilny obvaz s velkou plochou na popaleniny
1x leukoplast
1x rychloobvaz (cca 1m x 0,1m)
1x gumene rukavice
2x trojcipa satka
1x zahnute noznice (prekvapila ma ich kvalita su ostre a mohutne, oproti nozniciam v inych lekarnickach su neskutocne)
3x kompresny obvaz
3x tampony

PoslaťNapísal: 15 Feb 2010, 21:14 
Obrázok užívateľa

no mam fonendoskop, a daktejpu keby silno krvacal niekto

PoslaťNapísal: 15 Feb 2010, 21:59 
AK RYS
Obrázok užívateľa

podla mna ta lidlacka lekarnicka postacuje na bezne AS akcie. Bezne porezania, trzne rany a pod. s nou osetris. Na take odobrnejsie zakroky uz radsej necham na ludi co to vedia. Tak ci tak pri vaznejsom uraze neverim ze s tou lekarnickou si nejako neporadis kym dotycneho odvedzies niekde na pohotovost a pod.

Ked uz dajme tomu zeby som bral so sebou tolko dalsieho vybavenia, tak to len v tom pripade ze som si isty ze to viem pouzit a ze to pouzijem na 100% spravne aby si dotycnemu viac neuskodil ako pomohol.
ZRP zavolat je najmanej pri nejakom vaznejsom uraze a dovtedy dotycnemu pomozes ako sa len da.

Z toho vyplyva ze mi je na 2 veci mat tam veci ktore pouzit neviem a fusovat s tym nebudem aby dotycnemu nebolo horsie.

PoslaťNapísal: 12 Sep 2010, 21:08 
Obrázok užívateľa

10 krokov pre záchranu života

1: čo je život bezprostredne ohrozujúci stav "klinická smrť"

V stave "klinickej smrti" sa postihnutý ocitne vtedy, ak u neho dôjde k zástave krvného obehu - srdce prestabe pumpovať krv. Vlastný stav srdca sa bez pomôcok dá overiť len velmi ťažko. Postihnutý však upadá velmi rychlo do bezvedomia a prestáva dýchať, na začiatku môže byť aj krátka epizoda kŕčov.

Najzretelnejšou známkou bezprostredného ohrozenia života je bezvedomie (takže stav, kedy postihnutý nereaguje na vonkajšie podnety). Typicky sa hneď od začiatku pridáva porucha dýchania (nápadné dlhé intervaly medzi nádychmi), neskôr (za par desiatok sekund alebo niekolko minut) prechádzajú k úplnej zástave dýchania.

Znakom bezprostredneho ohrozenia života - zástavy obehu - je teda nielen to, že postihnutý vôbec nedýcha, ale aj stav, kedy zdanlivo dýcha, ale nádychy sú "lapavé" - postihnutý sa nadýchne len "čas od času", prípadne len otvára ústa "ako kapor". Typická je taktiež premodralá farba tváre.

Pokiaľ nepozorujeme žiadne ďalšie prejavy života (žiadny pohyb, kŕče, atď.) prípadne pokiaľ si niesme istý, považujeme stav za zástavu obehu.

Hmatanie tepu na krčnej tepne či kdekolvek inde je pre neškolenú osobu stráta času s uplne náhodným výsledkom a nedoporučuje sa.

Jedinu nádej pre človeka postihnutého náhlou zástavou obehu predstavuje oživovanie (resuscitácia), čiže kombinácia dýchania z pľúc do pľúc a nepriamej masáže srdca.

2: Čo urobiť najskôr a čo potom.

Najskôr voláme tiesňovú linku 112, potom poskytujeme prvú pomoc (najdôležitejšie je zahájiť ako prvú technickú prvú pomoc čím zabránime dalším zraneniam a zraneniam ktoré sa môžu stať nám). Výnimkou je, pokial sme svedkami tepenného krvácania (krv strieka - pulzuje) vtedy je prioritou zástava krvácania.

Pokiaľ sme na mieste sami, pokusíme sa zohnať neakých pomocníkov a to aj za cenu malého časového zdržania v zahájení prvej pomoci.

Bezpečnosť záchrancov je prioritou: pokiaľ už má niekto umrieť, snažme sa, aby sme to neboli my.

Menej je viac, robme poriadne základné veci skôr ako nepriadne zložitosti alebo to, čo nevieme.

3: Mechanizmy vzniku náhlej zástavy obehu.

Znalosť mechanizmu vzniku náhlej zástavy obehu má velký význam pre optimálny postup resuscitácie. Zásadný význam má to, či došlo priamo k poruche funkcie srdca, alebo bola táto porucha vyvolaná druhotne, na základe poruchy dýchania (dusenie).

MECHANIZMUS "PORUCHA SRDCA" (zástava srdca - Nedostatok kyslíku v mozgu):
Na počiatku je porucha funkcie srdca ako pumpy - krv je síce (aspoň zpočiatku) okisličená ale nič ju "nepostrkuje" k orgánom. Sled udalostí je tento: porucha srdcovej činnosti - zástava obehu - nedostatok kyslíku v mozgu - vznik bezvedomia - zástava dýchania. Celý stav sa vyvinie behom niekolkých (desiatok) sekund. Typicky vidíme náhly kolaps do tej doby relativne "zdravého" človeka. Pri tomto mechanizme je teda zpočiatku v tele dostatok kyslíku a našou hlavnou úlohou je "dostať" ho do mozgu.

Mechanizmus "PORUCHA DÝCHANIA" (DUSENIE - NEDOSTATOK KYSLÍKU V KRVI - NEDOSTATOK KYSLÍKU V ORGÁNOCH - ZÁSTAVA OBEHU):

Na začiatku je porucha dýchania (dusenie pre prekážke v dýchacích cestách po úraze či vdýchnutí cudzieho telesa, astmatický záchvat, otrava liekmi či drogami tlmiace dýchacie centra v mozgu). V krvi je nedostatok kyslíku čo nakoniec vedie aj k zástave srdca. Sled udalostí je tento: zástava dýchania - postupný pokles hladiny kyslíku v krvi a tým aj v mozgu - stráta vedomia - zástava obehu. Celý stav sa vyvíja spravidla niekolko minút. Typicky predchádza úrazový dej s následným bezvedomím alebo stav s obtiažným dýchaním či dusením. Pri tomto mechanizme je v tele nedostatok kyslíku a našou hlavnou úlohou je obnovenie účinného dýchania.

Postupne dopíšem idem si dať cigo :)

Naposledy upravil marcus dňa 13 Sep 2010, 14:23, celkovo upravené 1

PoslaťNapísal: 12 Sep 2010, 21:34 
Obrázok užívateľa

lekarnicka by mala byt v zakladnom vystroji kazdeho z nas tak ako su bbcka,kazda z vasich uvedenych lekarniciek splna zakladne potreby prie poskytnutie zakladnej prvej pomoci,chyba len suchy lad a termo prykrivka(suchy lad v pripade vyvrtnuteho clenka,termo na sok po uraze)

PoslaťNapísal: 13 Sep 2010, 08:04 
AK RYS
Obrázok užívateľa

Milos: mne nechyba termo prikrivka citaj poriadne ;-)

PoslaťNapísal: 13 Sep 2010, 10:46 
Obrázok užívateľa

fenix píše:
Milos: mne nechyba termo prikrivka citaj poriadne ;-)

V pohode FENYX viem ze ti nechyba len v malo lekarnickach sa nachadzaju a treba ich dokupit myslel som tym na vsetkych ostatnych ;)

Predmet príspevku: Re: MEDICs
PoslaťNapísal: 15 Jan 2011, 11:22 

Skusim kus ozivit temu, snad tu su nejaki este nejaki medici. Prave davam totiz dokopy nejaky ten "arzenal" na medika tak, aby bol aj pouzitelny, konzultujem to prilezitostne s kamaratom studujucim na medicine. V kazdom pripade by ma zaujimalo viacero pohladov, a tak hadzem do plena otazku, co vsetko mate v medic bagoch napchate vy a co vsetko ste uz museli pripadne pouzit?

"Mnou" vypracovany zoznam, ktory sa snazim dat dokopy /ak odhadnem potrebne mnozstva, samozrejme/:

1. obvazy gazove uzke
2. siroky gazovy
3. elasticky obvaz
4. prasky proti bolesti /ibuprofein/
5. prasky proti teplote /paralen/
6. prasky proti hnacke /uhlie. Smecta/
7. dezinfekciu /septonex, peroxid vodika, praskove na mokvave rany/
8. tampony, vata
9. nejake utierky, vreckovky
10. noznice
11. pinzetu
12. nejaku satku
13. naplaste
14. leukplast kotucovy
15. mala suprava na sitie
16. termofolia
17. chirurgicke rukavice
18. lieky proti alergii (Dithiaden)
19. cosi na kusnutie hmyzom
20. nejake tie antibiotika bezne dostupne (specialne trojdnove, velmi ucinne, pecen to zrejme nevyhra, neviem este presny nazov)
21. pean
22.skalpel/-y (nejaky univerzalny)
23. nejaka dlaha alebo cosi na fixaciu pripadnej zlomeniny, netusim, co vsetko tam treba
24. detsky zasyp
25. Pantenol na popaleniny
26. flasticka s amoniakom na preberanie z bezvedomia
27. skrtidlo
28. v ramci "hereckeho vykonu" medika by som este dolozil nejake striekacky a "kapacky"

Upozornujem, ze nie som skoleny zdravotak ani nic, akurat som par rokov ucil telesnu... :mrgreen:

Predmet príspevku: Re: MEDICs
PoslaťNapísal: 15 Jan 2011, 11:25 
AK RYS
Obrázok užívateľa

slusna vybava no neviem ci by som sa dal na najake sitie a rezania skalpelom.... sice ten skalpel este by som mozno pouzil ale sitie no....

PoslaťNapísal: 15 Jan 2011, 12:09 
AK RYS
Obrázok užívateľa

Nuz vybava celkom slusna, co sa ale tyka skalpelu a sitia, tie su pre bezne a neodborne uzivanie zbytocne, vid starsie prispevky v tejto teme, dost velavravne sa to tam rozoberalo, ak tam mas to siticko, a skalpel len v ramci "hereckeho vykonu medika tak to ano" ale rezat niekoho pri zraneni, tomu davam jasne NIE

Velmi kladno hodnotim lieky proti hnacke, ani ma nenapadla ich dolezitost. Dakujem ;-)
Na vytovrenie dlahy na zafixovanie koncatiny nepotrebujes v podstate nic, len ostry tazky noz (sekerku) krotymi si urobis dve"palice" vhodnej dlzky, a nieco vhodne na uvazovanie , cim upevnis dlahu k nohe (ci uz je to obvaz, par padakovych snur, opasok, cokolvek) v pripade absencie "palic" je ludske telo stavane tak, ze ruku fixujes ohnutu v lakti o hrudnik, a nohu fixujes o druhu zdravu ;)

To Olaf and Harvi : prispevky boli presunute do spravnej temy

PoslaťNapísal: 15 Jan 2011, 12:23 
AK RYS
Obrázok užívateľa

P.S zverejnujem obsah mojej staro-novej lekarnicky umiestnenej vo veste:
1x noznice
2x chirurgicke rukavice
1x skrtidlo male
2x elasticky obvaz
2x obvaz standardny sterilny
1x (balik) vojenskych obvazov
1x hlinikova termo-izolacna folia
1x balik sterilkompres
1x resuscitacne rusko
1x balik rychloobvazu
1x trojcipa satka
1x pinzeta
Dithiaden (proti alergickym reakciam)
ibalgin 400 proti bolesti
paralen 500 na teploty
niekolko zichariek
leukoplast
alkohol na dezinfekciu
Pistalka (sice smiesna sucast vybavy, ale velmi pomoze pri privolavani pomoci)

V batohu nosim dalsi balik obvazov, dalsiu tepelno-izolacnu foliu, flasticka octu (z medickeho hladiska vhodne len na chemicke popaleniny zasaditymi latkami, uzivam ho ale ako velmi ucinny repelent:D ), kus mydla (znova z medickeho hladiska vhodne len na chemicke popaleniny kyselinou, uzivam ho len na umytie ruk), trochu indulony, a pri dlhych vyletoch si beriem trochu maste: droserin (velmi vhodna na upokojenie pokozky, rychle vytvorenie chrasty, zlepsuje hojenie a mnoho dalsich ucinkov), a artrin (upokojuje pokozku pri pobodani, a velmi vhodne posobi pri popaleninach),detsky zasyp a dalsie potrebne veci, ktore uz ale medicke hladisko nemaju.

PoslaťNapísal: 15 Jan 2011, 18:56 

No tiez si osobne neverim na nejake to rezanie skalpelom, sitie uz trochu viac, ale tiez by som to skusil len na niekom, koho rad nemam. Takze jo, zrejme skor na hranie sa na medika formou parodie na chirurgicky zasah. Nehovoriac o tom, ze moje skalpely uz maju svoje najlepsie casy za sebou, napriek tomu sa na rezanie inych veci pouzit daju, rovnako tak aj sitie ma svoje bocne vyuzitie. Tak ked uz, nech to tam je. Inak by som videl ako idealny stav, keby medika skutocne robil niekto, kto ma s medicinou aspon cosi spolocne, ale to je zrejme z velkej casti utopia, bohuzial.

V kazdom pripade sa zda, ze si mozem doplnit par veci z vasich zoznamov, hehe. No co, zima je dlha, cas syslit a hromadit prichadza... :mrgreen:

Inak hadam, ze na to vsetko by to chcelo nejaky medic bag, pri tych mnozstvach, hm.

PoslaťNapísal: 15 Jan 2011, 20:06 
AK RYS
Obrázok užívateľa

Uz kopukrat som "posluzil" ako lekarnicka pre drobne zranenia pri AS a zatial mi vzdy vybrakovali max. sterilne vankusiky, tlakove obvazy, leukoplasty, dezinfekcny sprej a gazu :D.

Co vsak vzdy nosim, hoci sa to nepouzije vzdy, ale je dobre to mat v pripade vacsej ci mensej nudze:

Obojstrannu termofoliu - na popaleniny a omrzliny, resp. velke podchladenie (viz ta zimna voda v zime). Neni draha, nevazi skoro nic a raz moze niekomu zachranit zdravie.
Univerzalne tabletky proti alergickym reakciam - ci uz po bodnuti hmyzom, alebo extremne opuchnutie kvoli pelu/inym srackam (raz sa uz stalo ak sa nemylim), kym sa dany clovek dostane na pohotovost, tak to aspon zmierni utrpenie a ciastocne moze pomoct im pohybovat sa po vlastnej ose.
Par specialnych obvazov na popaleniny - su sice drahsie, ale zasa nepouzivaju sa pravidelne. Zaklad je dat ich do nepremokaveho puzdra, aby nenavlhli
Noznice sa vzdy zidu, hlavne pri strihani obvazov a inych blbostiach.
Zakladna sada tabletiek, cize paralen, proti sracke apod, nejake sirokospektralne antibiotika su IMHO zbytocne, kedze nikam nechodime na dlhsie ako 3 dni.

Co si chcem zohnat:
Niekde som videl na predaj tie specialne spajacie leukoplasty, co vidno v Americkych filmoch, na mensie a stredne trzny rany. Princip spikovacky, resp. sitia (dava sa to kolmo na ranu a spoji kozu zasa dokopy). Nemam sajnu jak sa to vola, ale udajne to uz dostali do ZA lekarne, tak ich pojdem otravovat a potom poreferujem :) )

AK103 + GP-30 granatomet | AKS-74u | Ingram M11 | HiCapa 5.1 celokov

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 64 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť