AK RYS SNV Forum

Fórum airsoftového klubu AK RYS SNV
Aktuálny čas je 26 Máj 2019, 15:18

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Pravidlá fóra

Založiť novú tému môžu všetci registrovaný užívatelia.

Témy pridávajte v štandardizovanom formáte:
Názov: [dátum akcie] [názov akcie] [miesto akcie]
Správa: Ako už uznáte za vhodné, ale skúste dodržovať nejaké to formátovanie aby sa v tom človek vynznal.

Poprosil by som aby každá akcia mala iba jednu tému.
Díky.

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 6 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Chill Hill
PoslaťNapísal: 19 Jan 2015, 22:03 
AK RYS
Obrázok užívateľa

Pocas posledneho vikendu sa uskutocnilo kooperacne cvicenia s nazvom "Chill Hill".
Zapojene jednotky 13th Blackhorse, AK RYS SNV a TF Maxsoc spolupracovali s cielom likvidacie cielovej HVT postavy - Harona Amina - v jeho skalnom ukryte.

Obrázok

Z pohladu organizatora pri hodnoteni hlavneho aj ciastkovych objectivov bolo cvicenie uspesne a jednotky splnili ciel.
Za hlavny nedostatok u vsetkych druzstiev by som oznacil nedostatocnu taktiku malych druzstiev. Pokrytie perimetra kolisalo hlavne pri prechadzani kritickych usekov ako boli riecne brody, checkpointy Lifter a Alamo, krizovatky alebo zlanovanie z pozicie Nest na overwatch poziciu. Tieto veci isli miestami sice na ukor fyzickeho vycerpania, napriek tomu su ale zakladom.

Obzvlast pri pozorovani finalneho utoku na poziciu HVT utocnym druzstvom mi ta koordinacia chybala, kedze prvy strelec bol uz v kontakte s cielom, zatial co zvysni sa este len dostavali terenom na poziciu bez moznosti toho prveho palebne podporit, pricom ich vystup terenom celkovo nepokryval palebne nikto. Ak to bolo inak, dajte vediet, koniec koncov je to len to, co som videl cez dalekohlad a pol udolia.

Obrázok

Ja sa zasa ako org musim poucit, ze mapa potrebuje okrem taktickeho suradnicoveho gridu aj vynesenie GPS gridu. Vsetkym pamatnikom prechodu checkpointami Crossroads a C-2 to tu slavnostne slubujem.

Pozitivne hodnotim pripravu vsetkych clenov druzstva Parakeet na briefing a nastudovanie si podkladov k cviceniu.
Svoju ulohu urobili zodpovedne aj radisti z oboch druzstiev, ranne nadviazanie spojenia na dohodnutych frekvenciach a predanie informacii prebehli uplne hladko.

LCpl. Jacob Petersen a Pfc. Stan Bitang urobili dobru robotu na observation post v ulohe spottera a marksmana pri vizualnom patrani po presnej polohe HVT a jej naslednom zapracovani do GPS mapy TA. Doladit by to uz trocha chcelo len to maskovanie.
Prveho menovaneho chcem "spešl" pochvalit za osobne nasadenie pocas cvicenia. Nezabudal na pokryvanie sektorov, nahradne baterie mal pripravene, vedel pouzivat svoj vystroj a spravne komunikoval.

Specialne ocenenie ziskava Cpl. George "Fufo" Futo z TF Maxsoc, ktory svoje hranice znacne pocas cvicenia posunul, ale nevzdal to a splnil vsetky zadane pokyny bez ohladu na to, co si o nich a o mne vtedy myslel. A to aj vtedy, ked som ho po 3 hodinach vysenia na lane nechal brodit horsky potok. Good job, Fufo!

------------------------

Z pohladu priameho ucastnika cvicenia bol pre mna zrejme najviac "atmosfericky" nocny postup na checkpoint Lifter - v snehu, za padajuceho zmrznuteho dazda a hladajuc liniu starej lanovky. Hned za tymto momentom radim prichod na checkpoint Nest a odtial nocny a znacne veterny vyhlad na udolie pod nami.
No a do tretice - recon romantika na observation poste - v predu marksman a spotter skenuju udolie oproti, v zadu claymory, v lavo skoro kolmy zraz, vpravo Fufo lustiaci suradnice huciac do vysielacky a vedla Olaff podava kavu... a to vsetko na 6m stvorcovych

Musim sa priznat, ze ani po jednom cviceni som este nebol taky dobity ako vcera po debriefingu. Mozno ma na to vplyv aj aktualna kondicka, ale sudiac podla priemernej urovne "pozutosti" v nasom druzstve to vyzera, ze som avizovane hodnotenie zataze 60% z MTTER prestrelil, lebo prieskumne druzstvo islo nadoraz, koli terenu a zdrzanim s tym spojenym sme museli vypustat pauzy na oddych a posledny zladovately kilometer na extraction point som doslova bojoval o kazdy meter s krcami v ramenach a tunelovym videnim.

Zazitkov je vela a co je dolezite - vyspecifikovali sa aj veci, ktore treba zlepsit.

Vsetkym zucastnenym - Dakujem.
Starky z AK RYS SNV
organizator

P.S: Chysta sa aj battle report s fotkami a velitela utocneho druzstva poprosim o podrobnejsie hodnotenie ich casti cvicenia, kedze ja som ich cinnost len pozoroval na dialku.

Predmet príspevku: Re: Chill Hill
PoslaťNapísal: 20 Jan 2015, 00:51 
AK RYS
Obrázok užívateľa

Na zaciatok teda aspon jedna momentka z observation postu

Obrázok
foto by Starky

ucinkuju prislusnici TF Maxsoc (zhora nadol):
LCpl. Jacob Petersen
Cpl. George Futo
Pfc. Stan Bitang

PoslaťNapísal: 20 Jan 2015, 01:49 

A tak ako z pohladu nestranneho pozorovatela...

Hlavne to beriem tak, ze to bola prva zalezitost podobneho typu, v ramci ktorej sme skusili takto kooperovat. Co sa okrem unavy tiez podpisalo pod takticke ukony, kedze minimalne Parakeet bol poskladany na poslednu chvilu celkom dost improvizovane z dvoch rozdielne postupujucich mancaftov. Podstatne je, ze sme sa so Starkym dnes viac-menej zhodli na najvacsich nedostatkoch a hladame sposob, ako ich odstranit. Takze za rok, za dva, za pat...;)

Za mna osobne aj napriek vsetkemu co sme dokazali posrat, hodnotim cely pocin velmi vysoko, hlavne co sa tyka pripravy cviceniu predchadzajucej, a to ako zo strany orgazmatorov, tak i zo strany "mojich ludi" (neviem samozrejme povedat, ako velmi sa pripravovali na cvicenie ostatni), u ktorych bola motivacia az prekvapujuco vysoka. Rodiny, partnerky, povinnosti a zdravotny stav sli opat raz bokom, co nam daju vsetky zlozky neskor nalezite vyzrat.

Medzi moje highlighty okrem dvoch hodin na observation pointe, ktore popisal Starky vyssie, patri prvy "prechod na cervene svetla", nocne zlanovanie na observation point, obchadzka nepredvidane obyvanej chaty ci "uder" na Alamo, hodne stylove bolo tiez ku koncu stale castejsie brodenie Hornadu Bieleho potoka...

Rozhodne si ale myslim, ze cvicenie hned na uvod roka ukazalo prave vcas vsetky nedostatky ako v taktike, tak i vo vybaveni, u niektorych tiez vo fyzickej priprave ci mentalnej odolnosti. Podstatne bude si niektore veci hodne vydiskutovat a doladit a podla potrieb upravit dalsie podobne aktivity a tie menit podla priorit, raz zatlacit na dojebanie ludi po fyzickej stranke, inokedy pritlacit na drily, tu a tam to skombinovat a dojebat ich, kolko to pojde... :twisted:

Takze rozhodne sa tesim nabuduce! :twisted:

PoslaťNapísal: 20 Jan 2015, 16:58 

Z mojho pohladu cvicenie svoj ucel splnilo. Ukazalo sa ze fyzicku pripravu netreba zanedbavat - jednoznacne by som vyzdvihol Fufa z ktoreho sa stava dostihovy kon a bez problemov prekonava vzdialenosti s nakladom a v takom terene... pred takymi 2-oma rokmi by nas bol vysmial :)

Suhlasim s v.u. bolo tam viacero nedostatkov, ktore ste uz tu rozobrali. Mna trochu frustrovalo ze sme sa nevedeli spravne zorientovat a navigovat na pociatocne checkpointy (c2, crossroads..) kde sme stratili kopec casu. Ani gps nie je 100%-tne. Jednoznacne treba mat backup v podobe dobrej mapy s kompasom.

Moj top moment bol prienik hustym ihlicnatym lesom cestou na c2 tusim, vtedy som sa len modlil aby nejaky medved odtial nevybehol a potom samotne pozorovanie. Bolo tam neskutocne pekne.

V neposlednom rade, dodnes sa mi sniva o nekonecnom viacdlzkovom zlanovani po opusteni Nestu, clovek by nebol povedal ze to moze byt tak ubijajuce...

PoslaťNapísal: 20 Jan 2015, 23:55 

Tak ono Rasto si to vyzral tiez... Zazil som ho 2 km pred cielom po prvykrat pindat za tie roky... A to v solidnom rozsahu, malokto by bol ochotny hodit FILBE do rieky a ist domov nalahko...

Inak co sa tyka kompasu... Nevzal som svoju luxury buzolu so slovami "tri garminy, to sa neda zabludit"... Jo, stacilo vliezt uprostred noci v tmavom lese do Bermudskeho trojuholnika a bolo vsetko inak...

A uz ked bestia z MAXSOC Kubo prizna, ze to bola drina, tak to asi bol fakt nasup... :twisted:

Takze nastal cas na taktiku... :lol:

PoslaťNapísal: 26 Jan 2015, 01:46 
AK RYS
Obrázok užívateľa

Po tyzdni od skoncenia cvicenia Chill Hill je tu battlereport z pohladu prieskumneho druzstva "Parakeet".
http://upload.akrys.sk/docs/chill_hill.pdf
alebo
https://drive.google.com/open?id=0Bzjdn ... authuser=0
Pozor, su tam cele 3 strany textu, preto slabsie povahy neklikat, alebo hned preskocte na fotky s popismi v zavere reportu.

Enjoy!

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 6 ] 

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia